Головна » Статті » Корисна інформація

Перший урок

Тема: Ми нація єдина, твої ми діти, Україно!

Мета:

  • виховна: формувати в учнів розуміння єдності та цілісності України, виховувати любові до рідного краю, почуття причетності до всіх подій, що відбуваються в Україні; пробуджувати національну самосвідомість;
  • пізнавальна: розширювати  поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави;
  • навчальна: розвивати в учнів  бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави; почуття гордості за свій народ, країну, готовності здобувати якісну освіту і розумними справами збагачувати рідну землю. 

              Хід уроку
І. Організація класу до уроку.

               Для дітей  сьогодні  свято —День Знань! І музика дзвенить.
              Повсюди радості багато —
              І це завжди щаслива мить.
              Вітаю вас зі святом щиро,
              Здоров’я зичу і тепла,
              Бажаю щастя, світла, миру,
              Щоб наполегливість була
       Завжди у ваших починаннях,
        Хай добрі справи втратять лік,
       Час злине в радісних змаганнях
              Й успішним дуже стане рік.

 -  Вітаю вас, любі діти. Сьогодні в четвертий раз 1 вересня пролунав для моїх улюблених учнів мудрий дзвоник і покликав за парту – у  країну знань.Вітаю вас   з  початком  нового   навчального  року.  Бажаю  вам  міцного   здоров’я, наполегливості  в   подоланні   труднощів  і  щоб  цей рік був для вас цікавим, приніс багато нового, невідомого досі і допоміг стати мудрішими.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

1.Так швидко промайнуло літо
Й канікули уже пройшли.
В полях давно зібрали жито
І пишно квіти одцвіли.

  2. До школи знов злетілись діти,
Щоб вчитися й рости щодня.
І так чарівно сонце світить,
Ми йдемо здобувать знання.

   3.Нас школа радісно стрічає
І вікнами сміється клас.
Гостинно двері відчиняє
Вона для кожного із нас.

   4.Щоб ми училися й раділи,
Та пізнавали білий світ.
Щоб ми усе на світі вміли
І знали все з маленьких літ!

- І починаємо наш четвертий клас з уроку,тема якого перед вами: «Ми нація єдина, твої ми діти, Україно!» Прочитайте її, будь ласка, і подумайте, про що ми будемо сьогодні говорити.

   Давайте розпочнемо наш урок   наступними рядками про Україну. Вірш «Моя Україна» 

   Моя Україна

На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.

Ти з давніх віків непокірна була 
І волю свою боронила невпинно. 
Нарешті збулося – її  здобула 
Звитяжна моя Україна.

На землях твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.

В садах і дібровах в вечірні часи 
Чарує нас пісня дзвінка солов'їна 
І чути співочі дівчат голоси, -
Пісенна моя Україна.

Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.

Квітуй, мов калина, над плесами вод, 
Будь в дружбі і праці міцна та єдина. 
Хай буде щасливим твій вільний народ, 
Прекрасна моя Україно! 

– Сьогодні   ми   дізнаємось   про  Україну,   перегорнемо   ще   невідомі   нам сторінки в літописі нашої Батьківщини.


ІІІ. Основна частина
   1.Побудова асоціативного куща (Україна)

  •  Що ви  уявляєте, прочитавши  це  слово?  З чим  асоціюється  у  вас назва країни? (відповіді  дітей: калина, коравай, козак, рушник, криниця, хліб та сіль, Київ, Дніпро, спільний дім). 

                   У К Р А Ї Н А

2. Бесіда

  - Відсьогодні і кожного дня діти злітатимуться до свого спільного дому — до школи. Адже школа — це спільний дім для школярів, бо вони там навчаються, живуть, ростуть і мужніють, пізнають світ.

   – То ж, що таке — спільний дім? 

   – Спільний дім буває різний. Це й будинок, в якому ви живете разом з батьками, братиками і сестричками і почуваєте себе в ньому затишно і тепло; це й ті будинки, де ви навчаєтесь в різних цікавих гуртках і отримуєте певні вміння і навички; де займаєтесь спортом. Це будинки, в яких працюють ваші батьки: офіси, банки, установи. Будинки ці бувають малі і дуже великі, та всі вони об’єднують багато різних людей кожного дня, тому і стають для них спільним домом. Адже тут люди проводять велику частину свого життя, займаються спільними справами, вирішують важливі проблеми і виконують певні завдання. Але є ще один найбільший спільний дім для всіх людей — це наша рідна Україна, велика і чудова держава, де всі ми народились, проживаємо усе своє життя, вчимось, працюємо, відпочиваємо, радіємо. Це наша Батьківщина, рідний край, у якому ми себе почуваємо захищеними, впевненими, рідними дітьми, як і в малому батьківському домі. Тому Україна для всіх нас і є великим спільним домом.

  •  А які народи  живуть в нашій країні ми сьогодні розглянемо.

ПОВІДОМЛЕННЯ  УЧНІВ. РОБОТА З КАРТОЮ

– Україна – одна з найбільших держав Європи. За офіційною  статистикою на 1 січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За  цим показником Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це  велика   країна, то  живуть у  ній люди   різних   національностей.   Поряд з українцями на   території   України проживають   представники  понад  100 національностей.

Існуює  етнографічне районування України: Слобожанщина (Слобідщина) охоплює східну частину України —Харківську область, південно-східні райони Сумщини, північно-східні — Дніпропетровщини, східні — Полтавщини, північні — Донецької, Луганської областей.

Назва цього історико-етнографічного району виникла в період його інтенсивного заселення (XVII—XVIII ст.). Вихідці з Лівобережної і Правобережної України та з Росії, а також численні втікачі від утисків феодально-кріпосного ладу користувалися тут якийсь час різними пільгами («свободами»), поселялися «на слободах», засновували поселення — «слободи».

Українська Буковина. збігається зі серединною частиною сучасної Чернівецької області. 

Залежно від природних умов, малої кількості придатної для рільництва землі головна роль у господарському укладі й виробничому побуті гуцулів належало тваринництву, зокрема відгінному, з перевагою вівчарства. 

Значна питома вага у господарсько-виробничій діяльності гуцулів належала різним допоміжним заняттям: збиральництву (ягід, грибів, горіхів, лікувальних рослин), лісорубству, сплаву лісоматеріалів. З ремесел і домашніх промислів найпоширенішими і вагомими були обробка вовни, шкіри, ткацтво, гончарство, обробка дерева, лозо- і коренеплетіння. Відомі на Гуцульщині й такі давні види промислів, як солеваріння, виготовлення поташу, деревного вугілля та смоли.

Закарпаття. Значну частину українського Закарпаття займає територія розселення трьох етнографічних груп українських горян це етнографічні райони Гуцульщини, Бойківщини і Лемківщини. Підгірська й низовинна частина Закарпаття характерна тим, що тут поряд з українцями значно густіше, ніж у гірській частині, проживають угорці, румуни, словаки, чехи, а також німецькі колоністи і цигани.

Етнічна історія Таврії (або Тавріди — так колись називався Кримський півострів за ім'ям легендарного племені таврів) надзвичайно складна. Крім таврів, тут проживали кіммерійці, скіфи, одночасно тут утворилися грецькі колонії, потім на півострові побували готи, гуни, хозари, печеніги, половці. Після навали Батия Таврія підпала під вплив татар.

ПІВДЕНЬ. Запоріжжя. Тут поруч з українцями, білорусами, росіянами живуть болгари, серби, молдовани, греки, німці, вірмени, татари та ін. Проте переважає все ж українська традиція. Хати будувалися з товстими стінами, глибокими амбразурами для вікон і дверей, вкривалися високими дахами з соломи або очерету. Причілки хат виходили на вулицю, тому вони найкраще оздоблювалися розписом. 

Дуже поширеним був також керамічний посуд. Одяг південного регіону України відзначається поєднанням найкращих рис народного вбрання з елементами міської моди. Так для пошиття одягу як чоловічого, так і жіночого, тут використовували переважно фабричні тканини, адже в цих районах не вирощувався ні льон, ні коноплі. 

Київщина — землі у басейні Середнього Дніпра, по правому берегу, в тому числі м. Київ з околицями. Саме навколо Києва у ранньому Середньовіччі склався основний центр східних слов'ян, а пізніше — і центр першої східнослов'янської держави. У теперішній час — ядро українських земель, всередині якого знаходиться столиця України — м.Київ. Переважно сільськогосподарський край. Інші значні міста — Черкаси , Біла Церква.


 Народе мій, пишаюся тобою:

Моя душа – частинка твого «Я».

Красою правди у святім двобою

Понад Майданом сонця лик сія…

Є нація! Хай знають всі у світі:

Ми є! Народ піднявся із колін!

І переможно сонце правди світить,

Співає гордо наш Державний Гімн.

 – Слава країни – це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь світ. Слід згадати найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історичну пам’ять, у душу народу українського.

Тарас   Григорович  Шевченко –  український  поет,  філософ,  письменник,  графік,  художник,  політик,  громадський  діяч,  і,  як  кажуть  самі   українці,  духовний батько сучасного українського народу.

Григорій Сковорода – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор трактатів, байок, пісень.

Микола  Лисенко – український  композитор,   автор  опер  «Тарас  Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет.

Михайло Грушевський – історик, організатор української науки,  професор, автор ілюстрованої історії України.

 Борис Патон – всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України, автор технології зварювання металу.

Микола Амосов – видатний український лікар, вчений у сфері серцево-судинної хірургії, біокібернетик.

Відомі українські спортсмени:

Сергій Бубка (стрибки з жердиною) і Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика) із Донецька, Оксана Баюл (фігурне катання) із Дніпропетровська,  Яна Клочкова (плавання) із Сімферополя, Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Анна Бессонова (Київ) (художня гімнастика).

Відомі українці в мистецтві:

Із сучасних зірок в усьому світі стала відомою українська співачка Руслана (Руслана Лежичко), яка в 2004 році виборола перемогу на конкурсі співаків Євробачення.

-Цей  список  можна  продовжувати  ще  довго. І я маю  надію,  що  колись  серед  прізвищ  людей,  які  прославили  нашу  країну,  ми почуємо  і  ваші  імена.

  • Цікаві факти про Україну: чи ви знаєте, що…

 · Географічно Україна розташована у центрально-східній Європі.

 · Це найбільша з країн, що повністю знаходяться в Європі.

· За кількістю населення  Україна  посідає 5 місце в Європі (після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції) та приблизно 21 місце у світі. На її долю при-падає 7,3% населення Європи i 1% населення Землі.

· Цікаво, що на заході країни, між містами Ужгород і Рахів установлено  знак «Географічний  центр   Європи».  Такий   статус  було  зафіксовано  на   з’їзді географів   у  Відні  ще  у  ХІХ столітті.  Це  було першою в історії науковою спробою визначити середину континенту.

 · Через    територію   України    проходять    чотири  з  десяти    європейських транспортних коридорів.

 · Україна володіє понад 1/4 родючих чорноземів світу.

 · Найбільшою  річкою  України  є  Дніпро . Із  загальної  довжини 2201 км на Україну припадає 981 км.

· Найдовша печера в Україні — Оптимістична, що знаходиться  в гіпсах Поділля (Тернопільська область). В ній розвідано і закартографовано 216 кілометрів ходів, галерей і гротів на глибині 20 м, що робить її найдовшою печерою Старого Світу, найдовшою печерою світу в гіпсах і другою за протяжністю печерою на Землі (поступається лише вапняковій Мамонтовій печері у США). Поруч, теж у Тернопільській області, розташована друга за довжиною печера Озерна, довжина її лабіринту 114 км.

 · Україна – це великий виробник зерна (вона входить до трійки найбільших виробників ячменю). Поруч із Францією, Німеччиною та США – один з найбільших виробників цукрового буряка, випереджуючи таких сусідів як Польща та Туреччина. Входить Україна до сімки найбільших у світі виробників цукру, рослинної олії, свинини та картоплі. Входить до п’ятірки найбільших світових виробників меду.

 · Україна – єдина країна світу, яка добровільно відмовилася від атомної зброї. Хоча голівудські продюсери полюбляють показувати у кінострічках, що терористи крадуть атомну зброю з України, це неправда.

· Україна посідає 4 місце у світі за кількістю громадян з вищою освітою. Населення України належить до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення вища за середньоєвропейський рівень.

3. Вправа  «Україна – най-…»

  Якщо ми хочемо чимось пишатися, то вживаємо префікс най-, наприклад, найкраща.  Давайте скажемо яка наша країна. Використавши префікс най-.

 А свої  слова  будемо  прикріплювати  на  стрічки  до  нашого  віночка  який  сьогодні  на  уроці  є  оберегом  нашої  країни.

Най-  краща;

Най- цікавіша;

Най- гарніша;

Най- співучіша;

Най- квітучіша;

Най- могутніша;

Най- хлібосольніша;

Най- рідніша;

Най- працелюбніша.                

(Перегляд відеоролику «Що в Україні найкраще»)

Такий наш світ, як дивовижна казка.
Усе є в ньому: гори і лани.
Безмежне небо, тепле море, ласка,
І море сонця, щастя, дивини.

   Ліси, озера, ріки і долини,
Заквітчані ромашками поля.
Все наймиліше й світле для людини.
Найкраща в світі — матінка-земля.  

 Природи вічні і ясні картини!
Таке довкілля — просто чарівне.
Простори милі неньки України
Дивують і захоплюють мене.

 

    Люблю тебе, всім серденьком кохаю,
Захоплююсь до самозабуття.
Мій найрідніший, найсвітліший краю,
Я пагінець твій, я — твоє дитя!

4. Виготовлення  листівки «Без калини нема України»

5.  «Скринька  побажань».

   - Ми живемо у своєму спільному домі, у вільній і незалежній Україні. Це наша рідна земля, наша держава, а всі ми її діти, нащадки героїчних і мужніх, працьовитих і талановитих предків, які здобули для нас волю і незалежність, збудували для нас чудову країну. Ваше завдання, діти, продовжити роботу батьків, зберегти, захистити і примножити багатство і культуру України, вам потрібно добре вчитися, оволодівати знаннями, які нагромадили в усі віки вчені, щоб іти мудрими і розумними у цей складний світ, будувати світле майбутнє і жити в ньому краще, ніж живемо зараз. Такий закон життя. То ж будьте у своєму спільному домі добрими і бережливими господарями, ростіть світлими і добрими, хазяйновитими і працьовитими. Наполегливо здобувайте знання і ростіть здорові і сильні, мужні і сміливі!

   - А батьки  приготували  для  вас  побажання  на  наступний  рік.

6. Перегляд відео  «Україна  прекрасна»

IV.  Підсумки уроку.

 -Ми Єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, що відбуваються зараз, всі ми прагнемо одного – миру, спокою, міцної та квітучої держави та чистого неба над головою. Україна з надією дивиться в завтрашній день, чекає на вас, завтрашніх господарів життя. Ви потрібні їй мудрі, умілі, дбайливі і людяні. Тож попри всі щоденні турботи пам'ятайте про головне — вибудовуйте храм своєї душі, формуйте себе як Людину, з великої  літери!

 

Категорія: Корисна інформація | Додав: Тетяна (28.09.2015)
Переглядів: 390 | Теги: перший урок, 4 клас(нова програма) | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar